1. Samochód jechał pustą drogą ze stała prędkością 40 km/h. Napisz funkcję czas(dystans), której wynikiem będzie czas wyrażony w minutach, potrzebny na przebycie odległości dystans. Parametr dystans jest liczbą całkowitą z zakresu od 1 do 80.
a
a
2. Samolot Boeing 787 Dreamliner leci z prędkością przelotową 903 km/h. Napisz funkcję dystans(h), której wynikiem będzie liczba przelecianych km w ciągu  h godzin. Parametr h jest liczbą całkowitą z zakresu od 3 do 18.
a
a
a

3. Tosia i Wojtek przebywali codziennie trasę określonej długości s km w czasie t godzin. Pomóż dzieciom obliczyć średnią prędkość z jaką poruszali się każdego dnia, zdefiniuj funkcję v(s, t), której wynikiem będzie obliczona prędkość w km/godz.

Parametr s może przyjmować wartości od 100 do 400, a parametr t od 2 do 8.

a

a
a

4. Samolot Boeing 787 Dreamliner posiada następującą liczbę miejsc pasażerskich :

  • klasa business  − 18 miejsc
  • klasa premium − 21 miejsc
  • klasa ekonomiczna − 220 miejsc

Wiemy, że w klasie business jest wykorzystanych 50% miejsc, w klasie premium 100% i w klasie ekonomicznej 90% oraz to że samolot „pracuje” 6 dni tygodniu.

Pomagając Wojtkowi w obliczeniu liczby pasażerów przewożonych  przez samolot, zdefiniuj  funkcję miejsca(n), której parametrem jest liczba tygodni. Parametr n może przyjmować wartości od 1 do 300. Wynikiem funkcji jest liczba pasażerów, które przewiezie samolot w ciągu podanej liczby tygodni.

a

a
a

5. W sieci sklepów Lawendowe zapachy postanowiono zrobić obniżkę. Każdy artykuł będzie miał nową cenę, obniżoną o p procent. Na przykład olejek lawendowy w dużej butelce, który kosztował 72 zł, po obniżce o 25 % będzie kosztował 54 zł.

Pomóż pracownikowi sklepu w obliczeniu nowych cen. Zdefiniuj funkcję cena(s, p) której wynikiem będzie nowa cena produktu który kosztował s złotych i został przeceniony o p %.

Parametr s może przyjmować wartości od 1 do 300, parametr p od 10 do 90.

a


a
a

6. Adaś zaobserwował, że trawa na trawniku przed szkołą rośnie 3 mm w ciągu dnia i 1 mm w nocy. Tak jest przez pierwsze 5 dni po skoszeniu.  Od szóstego dnia tempo jej wzrostu maleje o 50%. Zdefiniuj funkcję trawa(d), parametr d oznacza liczbę dób, które minęły od skoszenia. Wynikiem funkcji będzie liczba centymetrów, o które urosła trawa.

Parametr d może przyjmować wartości od 1 do 30.
Spróbuj wykorzystać instrukcję warunkową do swoich obliczeń.
a
a
a